.
.
.
.

MAKE YOUR DREAMS COME TRUE!

Jakie czynniki wpływają na cenę zajęć?

Kwestie związane z finansami to temat taboo w naszym kraju, ale myślę, że warto zacząć go poruszać. 

Często dostaję pytania typu: Pani Magdaleno, jakie czynniki wpływają na cenę zajęć? W związku z tym postanowiłam, że napiszę na ten temat trochę więcej.

*** Poniższe koszty uwzględniają fakt dotyczący tego, że lektor nie pracuje w kilku szkołach językowych. Lektor nie pracuje także w żadnej publicznej szkole, by mieć tzw. ciepłą posadę – stałą pensję co miesiąc i emeryturę na starość.  W związku z tym zajęcia, które przygotowuje i prowadzi  trener języka angielskiego są jedynym źródłem utrzymania lektora. Lektor wychodzi bowiem z założenia, że trzymanie kilku srok za ogon mija się z celem, ponieważ nauczyciel nie ma wtedy czasu, by dobrze przygotować się do zajęć.

*** Lektor – nie konkuruje ceną, ponieważ w pierwszej kolejności trenerowi języka angielskiego zależy na tym, by osoba, którą uczy zdobyła jak najwyższe kompetencje z zakresu języka angielskiego i aby student/studentka nauczył/a się dobrze mówić po angielsku i tym samym:
I. zdobył/a lepiej płatną pracę (np. z 4 tysięcy netto na 7 tys zł czy z 7 tys zł na 11 tys zł czy też wyższą kwotę w przypadku stanowisk kierowniczych/dyrektorskich)
II. wynegocjował/a lepszy kontrakt na kwotę x, y czy z podczas biznsowego spotkania
III. dobrze przygotowała się/przygotował się do wystąpienia publicznego (także z uwzględnieniem np. Prezentacji w Power Point)

Ważniejsza jest dla mnie jakość i efektywnie przeprowadzone zajęcia, a nie niska cena, która w ostateczności nie służy nikomu:
– ani studentowi (lektor, który ma 10 czy na wet 6 studentów dziennie po 90 minut  nie pracuje efektywnie, bo po nocach przygotowuje się do zajęć i nie ma czasu na regenerację)
– ani lektorowi (gdy zajęcia są w bardzo niskiej cenie lektor nie może poświęcić wystarczająco dużo czasu, by zaplanować i przygotować ciekawe zajęcia. Nie ma także środków na to, by zakupić materiały, które pomogą w stworzeniu dobrych zajęć).

Gdy cena jest niska nie jest także możliwe prowadzenie zajęć z formalno-administracyjnego punktu wiedzenia.

Jakie są zatem niektóre koszty związane z prowadzeniem zajęć? (Średnie koszty dla branży edukacyjnej/nauczanie języków obcych)

 1. zakup surowców/materiałów, które bardzo wspomagają proces przygotowania zajęć (zakup 1 podręcznika razem z video oraz audio i ćwiczeniami to koszt około 300zł  – prawie tyle co 1 gram złota)
 2. zakup słowników w wersji papierowej lub zakup dostępu do subskrypcji w wersji elektronicznej (także słowników biznesowych oraz bardziej technicznych). Koszt 1 zwyłego słownika to około 250zł
 3. koszty księgowości (podstawowa księgowość + dodatkowe koszty, gdy pojawiają się kwestie, które nie wchodzą w podstaowy pakiet usług księgowych) Od 300zł brutto w górę ……
 4.  wpsarice ze strony prawników (np. pod kątem przygotowania dokumentów związnych z ciągle zmienijącym się prawem)
 5. zakup przedłużenia kilku domen oraz hostingu (w 2023 podrożał  trzykrotnie w stosunku do roku 2021), by móc utrzymać ciągłość prowadzenia zajęć. Gdy zgłaszają się nowe osoby do nauki języka obcego, to dzięki temu obecni kursanci mają zapewnioną ciągłość dostępu do usługi związanej z nauczaniem języka angielskiego
 6. zakup certyfikatów bezpieczeństwa https
 7. zakup dostępu do kursów IT, by móc podnieć atrakcyjność zajęć i dynamikę ich prowadzenia np. poprzez stworzenie interaktywnej platformy
 8. lub …. bezpośredni zakup platformy interaktywnej od programistów + zakup dostępu do obsługi technicznej platformy, gdy pojawią się problemy techniczne (ogromy koszt jednorazowy + dodatkowe spore koszty miesięczne)
 9. ogarnięcie kwesti ubezpieczenia społecznego oraz emerytury (temat rzeka ….) Lektor we własnym zakresie jest zmuszony o to zadbać, by za 20 lat mieć dostęp minimum do najniższej emerytury….. Tak, ten czynnik także wpływa na cenę zajęć. Gdy lektor o to nie zadba, to nie będzie w stanie normalnie przygotowyać się do zajęć i je później prowadzić ze spokojną głową. W roku 2023 miesięczna opłata do ZUS jest w wysokości około 3,000 zł 
 10. koszt wynajmu, by móc prowadzić oraz przygotować zajęcia (minimum 3,000 zł miesięcznie – stan na rok 2023, marzec)
 11. koszty amortyzacji sprzętu (średnio raz na 2-3 lata: koszt około 8,000 zł), który w celach zawodowych używany jest minimum przez od 8 do 10 godzin dziennie: nie tylko by poprowadzić zajęcia, ale także je przygtować
  – zakup średniej jakości laptopa z ubezpieczeniem: ok 5.000zł
  – zakup średniej jakości telefonu z ubezpieczeniem – ok 3,500zł
  – zakup specjalnego statywu, by ręka nie odpadła po 6- czy 90 miutach prowadzenia zajęć (koszt ok 120zł). Statyw też jest wykorzystywany do nagrywania ciekawych, merytorycznych filmów.
  – zakup kombajnu pt: drukarka, skaner, kopiarka (od 600zł w zwyż ….)
  – zakup słuchawek do prwadzenia zajęć czy bezpłatnych webinarów (ok 100zł)
 12. koszty szkoleń lektora, dzięki którym może lepiej prowadzić zajęcia
 13. i wiele, wiele innych kosztów ….
 14. i jeszcze jeden czynnik: wynagrodzenie dla lektora  – tak, to także jest wliczone w cenę zajęć

Dodatkowo, warto wspomnieć, że wielu lektorów ukończyło także np. jedną z amerykańskich szkół np. o profilu biznesowym. W moim przypadku było to np. ukończenie Clark University {tytuł magistra} Jest to jedna z amerykańskich uczelni. To dzięki tej szkole oraz zdobytemu praktycznemu doświadczeniu w różnych korporacjach mogę dziś przygotowywać i prowadzić ciekawe zajęcia z zakresu Business English. Uwierzcie mi – ukończenie tej szkoły nie było łatwe – ani w kontekście zdobywania wiedzy i tworzenia projektów na zaliczenie ani w kontekście pokrycia kosztów nauki. Opłacenie szkoły wymagało ode mnie nie małego wysiłku. Dlatego też dziś cena zajęć jest wyższa niż u innych lektorów, którzy takiej szkoły nie ukończyli i w dodatku nie mają za sobą praktycznego doświadczenia w firmie X czy Y.

Tak, wiem w Polsce tematy związane z finansami to temat taboo, ale myślę, że warto go w końcu zacząć poruszać. Jeśli dobrnąłeś/dobrnęłaś do tego momentu to gratuluję i dziękuję za uwagę. 

Pozdrawiam serdecznie.

Magdalena

This website has been designed and created by: Mags