Skuteczne narzędzie do nauki angielskiego biznesowego- poświęć swój cenny czas i stwórz swoje własne wartościowe fiszki
Tworzenie własnych fiszek z zakresu angielskiego biznesowego to trochę inna bajka niż w przypadku tzw. General English czyli zwykłego angielskiego ogólnego. Dlaczego? W wielu przypadkach okazuje się, że osoby uczące się nie zawsze mają dobre podstawy z zakresu zarządzania, ekonomii oraz z zakresu użycia nowoczesnych technologii w biznesie. Dlatego też przy tworzeniu tego typu fiszek z pewnością obowiązuje zasada: Im mniej, tym lepiej. Poza tym, często teksty, które są w różnego rodzaju podręcznikach do nauki Business English są o wiele trudniejsze niż teksty/artykuły związane z angielskim ogólnym.
Ważne jest, aby dany artykuł z zakresu Business English przejrzeć, przeskanować kilka razy. Jeśli jakieś zagadnienie jest wam nieznane, warto poszukać innych artykułów w internecie czy innych źródłach na ten sam temat. Dzięki temu zrozumiecie podstawy danego zagadnienia/problemu.
Krok numer dwa, to zakreślenie trudniejszych słów/zwrotów w artykule, nad którym pracujemy. Nastęnie warto przeczytać ten artykuł raz jeszcze i wybrać słowa bez których wiemy, że na pewno nie zrozumiemy całości danego paragrafu.
Krok trzy, to przystąpienie do tłumaczenia najistotniejszych waszym zdaniem słów.
Krok czwarty to już tylko i wyłącznie przeniesienie tych słów/wyrażeń na fiszki w formie papierowej czy elektronicznej. To co jest bardzo istotne, to to aby na fiszkach napisać także przykładowe użycie tego wyrazu w zdaniu. Dzięki temu wasz mózg zapamięta dany wyraz w konkretnym kontekście. W rezultacie, w praktyce, gdy będziecie mówić po angielsku będziecie wiedzieli w jaki sposób użyć dane słowo/wyrażenie. Po prostu będzie to wszystko dla Was bardzo naturalne.
Krok piąty i już ostatni, to nadpisanie wymowy danego słowa czy też wyrażenia. Sami wiecie jak bardzo ułatwia to komunikację, zwłaszcza w sytuacjach służbowych, w komunikacji z człowiekiem, który pracuje razem z nami, ale pochodzi z zupełnie innego kraju czy/i też z innego kręgu kulturowego. Naprawdę, dobra komunikacja to podstawa.
Magdalena, ale skąd ty to wiesz? Ale dlaczego tak?
Podczas studiów kupowałam różnego rodzaju anglojęzyczne magazyny, które dotyczyły zagadnień związanych z podstawami ekonomii oraz biznesu. Na początku było mi bardzo ciężko zrozumieć co jest tam dokladnie napisane. Ogólnie sens rozumiałam, ale problem tkwił w szczegółach. Dlatego też postanowiłam, że od czasu do czasu będę brać na warsztat artykuł X czy Y, żeby lepiej poznać słownictwo związane z ekonomią/biznesem. Łatwo nie było. Zajęło to parę lat, ale suma sumarum było warto. Dziś metody, które wtedy zastsowałam przekazuję Wam. Głeboko wierzę w to, że skoro pomgłam już wielu moim studentom, będę także w stanie pomóc Wam m.in. poprzez ten artykuł.