Dlaczego tak ważne jest tworzenie własnych fiszek, by przejść na wyższy poziom? Praktyczne porady.
Moi drodzy bardzo często mnie pytacie co robić, by przejść na wyższy poziom jeśli chodzi o podwyższenie kompetencji z zakresu angielskiego biznesowego.
Bardzo często moja odpowiedź brzmi: warto przygotowywać własne fiszki.
Jak je przygotować, by były skuteczne? Z pewnością warto z jednej strony dane słowo napisać w języku angielskim, po drugiej stronie w języku polskim. Dodatkowo, dobrze jest podać przykład użycia tego słowa w zdaniu, w konkretnym kontekście, aby zapamiętać dane słowo czy wyrażenie na dłużej i/lub na zawsze po serii powtórek. Czy zalecam coś jeszcze? Tak, jak nabardziej. Bardzo istotne jest to, aby napisać także wymowę trudniejszego słowa. Wiem jak bardzo jest to istotne, szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z językiem angielskim, a także dla tych, którzy przygotowują się do konkretnych egzaminów np. FCE (First Certificate in English), CAE (Certificate in Advanced English) czy do innych egzaminów, np. tych które możesz zdać u mnie. Dotyczą one zagadnień związanych z Business English czyli konkretnych umiejętności jakie warto mieć, by móc lepiej funkcjonować w obecnej/przyszłej pracy:
- przełamanie barier w mówieniu;
- umiejętnoć związana z tym, jak negocjować po angielsku;
- jak przygotować się do przyczynowo-skutkowej analizy grafów, którą wplatamy w umiejętność skutecznego przygotowania się różnego rodzaju wystąpień publicznych, prezentacji, itp.
Kilka podstawowych kroków niezbędnych do stworzenia dobrych fiszek
Krok pierwszy to wybór najistotnijszych słówek, których chcecie się nauczyć. Nie zalecam, aby wybierać za każdym razem po 7- czy 80 słówek. Dlaczego? Dlatego, że w ten sposób można się szybko zniechęcić. Lepiej wybrać sobie jednej czy dwa w tygodniu, kiedy będziecie mieli wolne 1,5 godziny czasu, aby na spokojnie usiąść pouczyć się angielskiego, przygotować fiszki (około 5-7 słów na jednej artykuł), nagrać swój głos na dyktafon, itp.
Krok drugi. Gdy słówka są już wybrane, warto sięgnąć np. po słownik angielsko-angielski, aby na fiszkach dopisać także przykład użycia danego słowa w zdaniu. Dzięki temu zapamiętacie je na bardzo, bardzo długo. A gdy będziecie stosować system regularnych powtórek, to zapamiętacie je na zawsze.
Krok trzeci to nadpisanie wymowy danego słowa. Dzięki temu będziecie czuć się bardziej pewnie, gdy zaczniecie używać danego słowa w mówieniu.
Przykładowe fiszki oraz przykładowy szablon do tworzenia własnych fiszek
Poniżej możecie pobrać przykładowe fiszki stworzone jakiś czas temu przeze mnie: dotyczą one przerywnika w zajęciach typowo odnoszących się do Business English. Widzicie, od czasu do czasu moi studenci chcą konwersacje dotyczące tzw. small talk’u. Dlatego też od czasu do czasu organizauję tego typu zajęcia. Tutaj prezentuję Wam fiszki, dzięki którym opowiadanie np. o swoim ulubionym filmie po angielsku podczas spotkania biznesowgo nie będzie aż tak dużym problemem, a wręcz przeciwnie – ogromną przyjemnością. Zachęcam Was do pobrania tych fiszek i stworzenia także swoich własnych.
FISZKI – FILM – część I blueskyproject Business Conversations Mags_AntiCopy
FISZKI – FILM – czesc II blueskyproject Business Solutions Conversations with Mags_AntiCopy
FISZKI – FILM – część III blueskyproject Business Solutions Conversations with Mags_AntiCopy
Poniżej zamieszczam także prototyp – puste fiszki, które możecie powielać i wypełanić wede własnego życzenia.
Powodzenia!
O tym jakiego rodzaju fiszki wolę osobiście (te w formie elektronicznej czy w formie papierowej) dowiecie się z filmu, który na ten temat nagrałam. Życzę miłego słuchania:
Tik Tok: (8 minut) https://www.tiktok.com/@business.conversations/video/7384202165847412000
You Tube: (8 minut) https://youtu.be/F1Zbbqnbln0
Facebook: /dodam link w przyszłości, gdy na tej platformie zostanie także zamieszczony film o tej tematyce/
Linkedin: /dodam link w przyszłości, gdy na tej platformie zostanie także zamieszczony film o tej tematyce/